Gezi Yazarlığı Semineri

Özcan Yurdalan ile Gezi Yazarlığı Semineri

(8 Saat teorik 8 Saat uygulama.)

"Sadece görüp geçmek için değil, gittiği yeri anlamaya ve hissetmeye çalışarak gezenler için,her türden yolculuğu yazarak yeniden üretmek isteyenler için bir seminer."

Bu seminer, yurt içinde ve dışında gezenlerin çoğaldığı günümüzde yaratıcı seyahat yazılarının ve özgür ifadenin çoğalarak yaygınlaşmasını amaçlıyor. Seyahati üretici bir faaliyet olarak değerlendiren bu seminerde sadeleştirilmiş yazma yöntemleri ile yaratıcı ifadenin ipuçları paylaşılacak. Uygulamalı oturumlarda gezi yazarlığının temel kriterleri ve günümüzdeki gezi yazısı mecraları ele alınacak. Blog, dergi, kitap yazıları üstünden değerlendirmeler yapılacak. Örnek metinler incelenecek. Özellikle “edebiyat parçalamak” tan uzak durmaya çalışılacak, kelimeler başta olmak üzere her türlü ifade aracı kullanılacak. Kağıt, bez, ahşap, taş gibi elle tutulabilir malzeme üstüne yapılan uygulamalar, çizgi, renk, iz, leke gibi her türlü dışavurum hassasiyetle değerlendirilecek. SÜRE 8 Saat teorik 8 Saat uygulama.

1 Aralık Cumartesi: 09:30- 18:00

2 Aralık Pazar: 09:30-19:00

Seçilen bir mahalle, semt, ören yeri vb. gezi, gözlem ve yazma uygulaması ve ilk değerlendirme.

Uygulama gezisinden sonra üretilecek metinler ilk değerlendirme sırasında yapılan öneriler doğrultusunda yeniden çalışılır. İsteyen katılımcılar Özcan Yurdalan’la metin yayınlanabilir aşamaya gelene kadar çalışmayı sürdürebilirler. HEDEF KATILIMCILAR * Sadece görüp geçmek için değil gittiği yeri anlamaya ve hissetmeye çalışanlar, turistik değil entelektüel bir faaliyet olarak seyahat edenler. * Gezerek mekanları tüketmek yerine seyahat ederek dünyayı çoğaltabileceğini düşünenler. * Seyahati “boşalmak” değil “dolmak” için yapanlar. * Yolculukların sadece fiziki coğrafyalarda ve sadece bedenle yapılmadığını bilenler. * Hepimizin içinde var olan yaratıcılığın seyahat ederken uyandığını fark edenler. * Hepimizin içinde zaten var olan sözlü ifade yeteneğini ortaya çıkarmak isteyenler. * Yollarda olmayı üretici bir faaliyet olarak değerlendirenler.

* Yaratıcı üretimi hayatın her alanında olduğu gibi seyahatlerde de önemseyenler. KATILIMCI SAYISI En fazla 8 kişi YÖNTEM Kuramsal bölümde gezi yazısının temel ilkelerinden söz edilecek. Pratik ipuçları ve çeşitli yöntemler önerilecek. Not tutmanın önemi, tekrar yazmanın zarureti ve düzenli çalışmanın değeri üstünde durulacak. Dil kullanımı, tasvirlerin önemi ve klişe anlatımların yaygınlığı ele alınacak. Açık düşünmenin gerekliliği, dağınıklığın toparlanması değerlendirilecek. Kelime seçimleri ve anlamın yaratılması önemsenecek. Gezi anlatımının yüzeysellikten çıkışı ve katmanlı ifadenin ipuçları paylaşılacak. Seminerin uygulamalı bölümde ise seçilecek bir bölgeye gidilerek gözlem ve not tutma yöntemleriyle birlikte yaratıcı yazmaya kapı aralayacak teknikler denenecek. Seminerin değerlendirme bölümünde ise üretilen metinler katılımcıyla birlikte seminer uygulayıcısını da tatmin edecek hale gelinceye kadar değerlendirmeye ve yeniden yazmaya tabi tutulacak. SONUÇ İsteyen katılımcılar metinlerini sanal ortamda seminer ürünleri olarak paylaşabilecek.

Atölye tarihi katılımcı sayısı belli olduktan sonra kesinleşeceği için sayfa sonundaki formu doldurarak bu atölyeye katılmak istediğinizi bize bildirmenizi rica ediyoruz...

(Katılımcı sayısı 8 kişiyle sınırlıdır)

Detaylı Atölye programı katılımcılara e-posta yoluyla gönderilecektir.

ÖZCAN YURDALAN

1955, Adana 1977 yılında AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) kurucuları arasında yer aldı.1980'e kadar DİSK-Genel İş Sendikası Foto Film Merkezi'nde çalıştı.

1999 Marmara Depremi'nden sonra Dayanışma Gönüllüleri'nin Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi'nde çalıştı.

2000 yılında FV (Fotoğraf Vakfı) kurucuları arasında yer aldı. Yedi seyahatname kitabı yayınlandı. Son olarak "Belgesel Fotoğraf Kuramı" isimli kitabı yayınlandı.

Serbest gazetecilik yapıyor, yazıları ve fotoröportajları yayınlanıyor. Uzun yolculuklara çıkıyor.

Son paylaşılanlar
İletişim :

Teşekkürler! Başvurunuz alınmıştır.