Ben bir zamanlar...


Fotoğrafçı Orhan Cem Çetin ve sözlü tarih uzmanı Eda Yiğit'in yürütücülüğünde gerçekleşecek fotoğraflı kişisel anlatı semineri "Ben bir zamanlar..", Bergama Tiyatro Festivali'yle eş zamanlı olarak Sarı Denizaltı'da!

Belleğin dinamik ve değişken olmasından yol çıkılarak, katılımcılar kendi geçmişlerinde, bugün taşıdıkları kimliğin oluşmasında etkili olmuş, iz bırakmış bir hatırayı belirleyecek, bu öyküyü Bergama'nın geçmişine uyarlayacak ve atölye sonunda bir fotoğraf serisi eşliğinde izleyicilere anlatı performansı biçiminde aktaracaklardır.

Söz konusu anlatı bir vaka veya bir sahne, bir obje, kötü bir haber, güzel bir sürpriz, özenilen bir başarı, bir keşif, bir sır, kısacası, katılımcının kendisine yakıştırdığı herhangi bir hatıra olabilir.

Seminerin çıktısı olan fotoğraflı öyküler, bizzat katılımcılar tarafından son gün izleyiciye açık bir oturumda sunulacaktır.

Seminer Tarihi: .........

Katılımcı Sayısı: En çok 8 kişi

Kayıt için: saridenizalti@gmail.com

Sözel ve görsel anlatı becerilerini geliştirmek isteyen, temel fotoğrafçılık tekniklerini kullanabilen, kendisini açmaya ve anlatmaya hazır herkes katılabilir.

Detaylı Programı

...... Cuma / Sunum ve Tartışma:

10:00 – 11:00:“Antik şehirlerde yaşama dair: Pergamon’un izinde…” sunum (Eda Yiğit)

11:30 – 12:30 Fotoğrafın ifade imkanları (Orhan Cem Çetin)

12:30-13:30 Öğle arası

13:30 – 16:30 Katılımcılardan alınacak kişisel öyküler (E.Y.)

16:30 – 17:00 Fotoğraflı kurmaca öykü örnekleri sunumu (O.C.Ç.)

...... Cumartesi / Saha çalışması: Fotoğraf Çekimi

10:00 – 17:00 Pergamon antik şehrinde kişisel öykülerin kurgulanması.

Gün boyu mentor desteği. (O.C.Ç. & E.Y.)

........ Pazar / Sunum:

10:00 – 15:00 İzleyiciye açık, katılımcı anlatı performansları ve değerlendirilme.

Orhan Cem Çetin: Fotoğrafçı & Eda Yiğit: Sözlü tarih uzmanı

Orhan Cem Çetin

Fotoğrafçı vs.

1960 yılında İstanbul'da doğan Çetin, fotoğraf alanında kendisini yetiştirdi. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde lisans, İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nde yüksek lisans derecesini tamamladı.

İlk kişisel sergisi Tanıdık Şeyler‘i 1988 yılında açtığında, fotoğrafta alternatif yaklaşımı ile dikkat çekti. Çetin o tarihten bu yana çok sayıda kişisel proje gerçekleştirmiş, farklı disiplinlerden sanatçılar ile birlikte çok sayıda ortak projede yer almıştır.

Orhan Cem Çetin sergi, gösteri ve performanslarında kavramsal, disiplinlerarası ve cesaretli tutumu ile tanınmaktadır.

Kişisel çalışmaları, denemeleri ve eleştiri metinleri farklı basılı ve on-line mecralarda yer alan Çetin, sanat çalışmalarının yanı sıra hayatını serbest fotoğrafçılık, fotoğraf alanında danışmanlık ve fotoğraf eğitmenliği yaparak kazanmaktadır ve halen Galata Fotoğraf Akademisi ve Bahçeşehir Ünv. Fotoğraf ve Video bölümü eğitmen kadrosundadır.

Çetin, İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Galerisi Danışma Kurulu üyesidir.

Sanatçının 2000 yılında mini albümü Renk'arnasyon, 2004 yılında ise fotoğraf ve kara mizah içeren metinlerden oluşan kitabı Bedava Gergedan yayınlanmıştır.

Çetin Sanatorium Galeri tarafından temsil edilmektedir.

Kişisel sergi ve projelerden öne çıkanlar:

2016 Benimsin (fotoğraf ve video), Sanatorium Galeri, İstanbul 2014 Gümüş Gezgen (fotoğraf), Sanatorium Galeri, İstanbul 2013 Portfolio Serisi II: Orhan Cem Çetin (fotoğraf, video, metin), retrospektif sergi. Küratör: Marcus Graf; PlatoSanat, İstanbul 2011 Yeni Çağ (fotoğraf), Kusursuzluk Zaman Alır (Bir Gün Çok Güzel Olacağım) serisi ile birlikte; Sanatorium Galeri, İstanbul 2006 81. Cadde (Video ve projeksiyon dekor / Özgür Erkekli için), İstanbul Devlet Tiyatrosu, İstanbul 2003 Hayatımın Fotoğrafı (fotoğraf) İstanbul Bienali, Oda'da Buluşmalar, Kuledibi, İstanbul 2002 Yaklaş! (fotoğraf) Atatürk Kültür Merkezi, İzmir / Context:Europe 2002 Sanat Festivali, Theater Des Augenblicks, Viyana Ticket (fotoğraf) Yeni Balkan Fotoğraf Festivali, Iliois Sanat Merkezi, Selanik 2001 Bilet (fotoğraf) İMKB Sanat Galerisi, İstanbul orhancemcetin.com / orhancemcetin.wordpress.com

Eda Yiğit

1984 Ankara’da doğdu.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir Planlama bölümünde lisans eğitimi aldı. Yüksek lisans eğitimini aynı okulda Kentsel Planlama programında tamamladı. Çalışma hayatına Belediyede Şehir Plancı olarak başladı. 2009 yılında Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle Osmanlı Bankası Müzesi’nde sözlü tarih eğitimi aldı.

2012 yılında Kağıthane Toplumsal Tarih Projesi kapsamında Sözlü Tarih uzmanı ve Araştırmacı; Adalar Müzesi’nde 2010 yılından itibaren kuruluş sürecinde ve sonrasında Sözlü Tarih Uzmanı; İstanbul Kent Müzesi projesinde Araştırmacı olarak çalıştı.

2013 yılında “Gezi Direnişi 27 Mayıs-18 Haziran 2013”adında hazırladığı kronolojik belgeleme çalışması kitap olarak yayınlandı. Karşı Sanat Çalışmaları bünyesinde koordinatörlük görevini 2013 yılında bu yana sürdürmektedir.

2016 yılından bu yana TÜYAP Sanat Fuarı Artist sergisinin genel koordinatörlüğünü Ezgi Bakçay ile birlikte yürütmektedir.

2017 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji bölümü doktora programında kolektif bellek üzerine araştırmalarına devam ediyor. Bomonti Bira Fabrikası özelinde ve tematik ilgi alanları doğrultusunda sözlü tarih çalışmalarını sürdürmektedir.

Son paylaşılanlar
İletişim :

Teşekkürler! Başvurunuz alınmıştır.