Toplumsal Cinsiyet ve Fotoğraf

Amaç katılımcılarla birlikte toplumsal cinsiyet rolleri ve sanat ilişkisini sorgulamak, örnek portfolyolar üzerinden toplumsal cinsiyet, feminist sanat anlayışı, sanat ve toplumsal cinsiyet ilişkisi üzerine yoğunlaşmaktır. Kavramsal ve teorik bilgiler verilerek okunacak makaleler üzerinden katılımcılar ile tartışma ortamı yaratılacaktır. Görme biçimlerinin toplumsal cinsiyet bakış açısıyla sorgulanması teşvik edilecektir. Örnek kadın ve ikili cinsiyet kalıplarını sorgulayan sanatçıların portfolyoları incelenecek ve örnek fotoğraflar üzerinden fotoğraf okumaları gerçekleştirilecektir. Yöntem olarak tartışmaya dayalı interaktif öğrenme biçimi izlenecektir.

Şehlem Kaçar’ın eğitmenliğini yapacağı bu iki günlük çalışmanın sonunda yaratıcılığı geliştirme teknikleri üzerinde durulacak ve katılımcıların atölye sonunda otoportreler üzerinden üretimleri teşvik edilecektir.

Katılımcılarla birlikte belirlenen süre içerisinde üretilecek olan katılımcı çalışmalarının değerlendirilmesi Sarı Denizaltı rehberliğinde 3 ve 10 Haziran tarihlerinde yapılacaktır. Seminer süresince ve devamında üretilen katılımcı çalışmaları, herkesin katılımına açık olarak düzenlenecek “Fotoğraflarla Hikayeler Anlatan Kadınlar” etkinliğinde sunulacaktır.

Sarı Denizaltı’da Şehlem Kaçar’ın yürütücülüğünde hafta sonunda gerçekleşecek 2 oturumluk Toplumsal Cinsiyet ve Fotoğraf Semineri'ne katılmak için sayfa sonundaki formu doldurarak iletişim bilgilerinizi yollayın, sizi arayalım...