Yürüyüş Hattı


“Bir kentte yolunu bulamamak çok da önemli değildir. Ama bir kentte bir ormanda kaybolur gibi kaybolmak için eğitimli olmak gerekir. Sokak adlarının kaybolan kişiye çatırdayan kuru dalların diliyle hitap etmesi gereki ve kent içindeki küçük sokaklar bu kişiye günün saatlerini bir dağdaki vadi kadar açık seçik biçimde yansıtmalıdır." Walter Benjamin, Tek Yön

Edebiyatçılardan, kent gezginlerine, sürrealistlerden devrimci sanat hareketlerine bir yolculuk... Bir yürüyüş antolojisi, kaybolma klavuzu. Yaşadığımız kenti yeniden deneyimlemenin ilham veren hikayesi...

Seminer, yaşadığımız kenti bir yerden bir yere ulaşmak için yapılan gündelik yürüme eylemi dışında, psikocoğrafyanın yöntemlerini kullanarak başka bir bakışla yeniden keşfetme amacını taşır ve yürüyüş sırasındaki deneyimlerimizi bir anlatıya dönüştürmeyi hedefler.​

SEMİNER PROGRAMI:

25 Mayıs Cumartesi 11:00 - 18:30

11:00 - 14:00 (3 saat)

Seminerin ilk oturumu yürüyüşe zemin oluşturacak psikocoğrafya kavramı ve yöntemleri incelenirken, katılımcıların yürüyüş sırasında biriktirdiklerini bir anlatıya dönüştürmeleri için onlara ilham verecek edebiyatçılardan kısa okumaları kapsar. Bu oturum aynı zamanda kent gezginliğinin, psikocoğrafya kavramını ortaya atan sanat hareketinin oluşum süreci ve pratiklerinin incelendiği, sanatlarını yürüme eylemine ve onun temsiline dayandıran sanatçılardan örneklerin de yer aldığı bir sunumu içerir. Katılımcılara oyun inşacı bir anlayışla gerçekleştirecekleri yürüyüşün yöntemleri konusunda rehberlik eder.

14:00 - 17:00 (3 saat)

Kentsel mekanda kaybolma deneyimi; katılımcıların tek başlarına ya da 2’şerli gruplar halinde yürüyüşü. ( gezme/dolaşma pratiklerinden farklı bir yürüme eylemi)

17:30 - 18:30 (1 saat)

Sarı Denizaltı’da buluşma ve değerlendirme

26 Mayıs Pazar 12:00 - 18:00

12:00 - 18:00 (6 saat)

Yürüyüş sırasında yapılan kayıtların; fotoğraf, video, harita, notlar, ses kaydı vs. değerlendirmesi ve elde edilen malzemenin bir anlatıya dönüştürülmesi.

SEMİNER YÜRÜTÜCÜSÜ:

Günseli Baki

Katılım 6 kişiyle sınırlıdır.

Başvuru için: saridenizalti@gmai.com

Günseli Baki

1976 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi SiyasalBilgiler Fakültesi'ni

bitirdi. Accademia Italiana'da tasarım eğitimi aldı. 2006 yılında kurduğu Design & Product Sourcing tasarım ofisinin 2017 yılına kadar yöneticiliğini yaptı.

Fotoğraf Akademisi'nde bir yıl süren Belgesel Fotoğraf eğitiminin ardından Orhan Cem Çetin İle MasterClass programına, Nicos Economopoulos'un atölyesine ve çeşitli seminerlere katılarak fotoğraf alanındaki eğitimine devam etti.

Fotoğraf Vakfı'nın düzenlediği Belgesel Fotoğraf Günleri organizasyonlarında görev aldı. Mart 2018'de Yücel Tunca ile birlikte Sarı Denizaltı'nı kurdu.

Hafıza ve mekan arasındaki ilişkiyi sorguladığı çalışmalarının yanısıra kadın kimliğinin mevcut kültürel bağlamda oluşturulma biçimlerine; toplumsal cinsiyet konularına odaklanan çalışmalar yapıyor.

2017'de yerleştiği Bergama'da yeni bir yaşam deneyimliyor, üretmeye ve paylaşmaya Sarı Denizaltı'daki çalışma odasında devam ediyor.

www.gunselibaki.com

Yürüyüş Hattı katılımcılarının psikocoğrafyanın yöntemlerini kullanarak oyun inşacı bir anlayışla gerçekleştirdikleri "kentte kaybolma" "sürüklenme"

deneyimleri üzerinden; harita, fotoğraf, ses ve video kayıtları kullanarak ürettikleri anlatılardan örnekler:

KENDİNE AİT BİR YOL fanzin ve duygu haritaları sergisi 22-23 Haziran

Fanzinlere ulaşmak için: https://issuu.com/saridenizalti

ÖNDER KIZILKAYA - VANİLYA YOKUŞU, EKIM 2018 - BERGAMA/İZMİR

MÜGE BOZYAKA - MAÇO DEVLET KUTSALLARINDAN FRAGMANLAR, EKİM 2018 - BERGAMA/İZMİR

HÜSEYİN ASLAN - KARŞILAŞMALAR, EKİM 2018 - BERGAMA/İZMİR

Son paylaşılanlar
İletişim :