top of page

17 Haz Per

|

Gündelik Hayatın Sanatı Konuşmaları

Nesneler, Yeni Olasılıklar ve İmge - Orhan Cem Çetin

Kültür İçin Alan tarafından desteklenen "Hiçbir Şey Olmadığında" güncel sanat projesi çerçevesinde Mayıs ayından itibaren her hafta bir konuk sanatçının gerçekleştireceği Gündelik Hayatın Sanatı konuşmaları Ağustos ortasına kadar devam ediyor.

Biletler Satışta Değil
Diğer etkinlikleri gör
Nesneler, Yeni Olasılıklar ve İmge - Orhan Cem Çetin
Nesneler, Yeni Olasılıklar ve İmge - Orhan Cem Çetin

Saat & Yer

17 Haz 2021 20:30 – 22:00 GMT+3

Gündelik Hayatın Sanatı Konuşmaları

Bu Etkinlik Hakkında

Topic: Orhan Cem Çetin - Nesneler, Yeni Olasılıklar ve İmge

Time: Jun 17, 2021 08:30 PM Istanbul

https://us02web.zoom.us/j/82538259135

Meeting ID: 825 3825 9135

Orhan Cem Çetin hakkında:

1960 yılında İstanbul'da doğan Çetin, fotoğraf alanında kendisini yetiştirdi. 1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde lisans, 2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nde yüksek lisans derecesini tamamladı. İlk kişisel sergisi Tanıdık Şeyler‘i 1988 yılında açtığında, fotoğrafta alternatif yaklaşımı ile dikkat çekti. Çetin o tarihten bu yana çok sayıda kişisel proje gerçekleştirmiş, farklı disiplinlerden sanatçılar ile birlikte çok sayıda ortak projede yer almıştır. Çetin sanat çalışmalarının yanı sıra hayatını editoryal fotoğrafçılık, fotoğraf teknikleri/teknolojisi alanında danışmanlık ve fotoğraf eğitmenliği yaparak kazanmaktadır. Halen Bahçeşehir Üniversitesi eğitmen kadrosundadır. İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Galerisi eski danışma kurulu üyesidir. 1985 yılından bu yana fotoğraf sektöründe farklı pozisyonlarda çalışmış olan Çetin yurt dışında çok sayıda eğitim programına katılmış, kendisi de farklı ülkelerde profesyonellere ve üniversite öğrencilerine yönelik dersler, atölyeler geçekleştirmiştir.

1980′lerin sonlarından itibaren Türkiye'de fotoğraf eğitimine katkıda bulunan sanatçının uzun süre çalıştığı kurumlar arasında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Akademi İstanbul, İFSAK, kurucularından olduğu Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi sayılabilir. Fotoğraf editörlüğü, çevirmenlik ve fotoğraf yazarlığı da yapan Çetin'in kişisel çalışmaları, denemeleri ve eleştiri metinleri farklı basılı ve on-line dergilerde yer almaktadır. Orhan Cem Çetin sergi, gösteri ve performanslarında kavramsal, disiplinlerarası ve cesaretli tutumu ile tanınmaktadır. Sanatçının 2000 yılında Karakutu Cep Fotoğraf Albümleri dizisi içinde yer alan mini albümü Renk'arnasyon, 2004 yılında fotoğraf ve kara mizah içeren metinlerden oluşan kitabı Bedava Gergedan (Okuyanus Yayınevi / 2. Baskı 2018 Fil Books) ve 2018 yılında hayali bir kişinin fotoğraflı güncesi olan TutKeep (Fil Books) yayınlanmıştır.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page