top of page

12 Mar Cum

|

Online Etkinlik

Queer Yalnızlık ve Şehrazat'ın Diğer Yüzü

12 Mart'ta ilk olarak Border-less'de tanıtımı yapılan bu e-kitaptan yola çıkarak Yücel Tunca'nın moderatörlüğünde Ömer Tevfik Erten ve Defne Çizakça ile queer yalnızlığı ve Şehrazat'ın diğer yüzünü konuşuyoruz.

Queer Yalnızlık ve Şehrazat'ın Diğer Yüzü
Queer Yalnızlık ve Şehrazat'ın Diğer Yüzü

Saat & Yer

12 Mar 2021 20:30 – 21:35

Online Etkinlik

Bu Etkinlik Hakkında

Yalnız yaşadığı eve hapsolan, gizlenen ve kendini göremeyen bir insanın içinden geçtiği süreci ele alan Latif Ömer Tevfik Erten’in fotoğraf serisi ve Defne Çizakça’nın hikayeleri ile Covid 19 pandemisini konu alan ekfrastik bir kitap projesi. Latif’in yaratıcısı Ömer Tevfik Erten'in Covid 19 pandemisi sebebiyle uygulanan sokağa çıkma yasağında, karakterin yapısını oluşturan bir fotoğraf serisi ile Latif’in öyküsünü yazdığı projede, Defne Çizakça fotoğraf serisinden ilhamla kadın ve pandemi konulu feminist bir masal yazarak projeye eşlik ediyor.

12 Mart'ta ilk olarak Border-less'de tanıtımı yapılan bu e-kitaptan yola çıkarak Yücel Tunca'nın moderatörlüğünde Ömer Tevfik Erten ve Defne Çizakça ile queer yalnızlığı ve Şehrazat'ın diğer yüzünü konuşuyoruz.

Topic: Queer Yalnızlık & Şehrazat'ın Diğer Yüzü

Time: Mar 12, 2021 08:30 PM Istanbul

Söyleşi Kaydı: https://www.youtube.com/watch?v=V1mPOG2o7SM 

Sanatçılar hakkında: 

Ömer Tevfik Erten kimlik politikaları, kent, mekan, beden, aidiyet ve güvenli alan kavramları hakkında çalışan bir sanatçı ve LGBTİ+ hakları aktivistidir. Çalışmaları ulusal ve uluslararası kurum ve festivallerde gösterilmiştir.  İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. 

Sanatın temel hak ve özgürlükleri kazanmada  farkındalık için önemli bir araç olduğuna inanır, sanatın ve sanatçının imkanını sorgular; eyleme geçer. Ömer Tevfik, Covid-19 salgını sırasında işini ve projesini kaybeden Türkiyeli ve Hollandalı queer sanatçı, aktivist ve gece hayatı çalışanlarıyla dayanışma ve işbirliği ağı projesi olan  Through The Window Project’in küratörüdür. Aynı zamanda pandemide yalnız yaşayan bir insanı  konu alan sanat projesi Latif Art Project’in kreatif direktörlüğünü yapmaktadır. 2014 yılında, Türkiye’nin ilk trans misafirhanesinde Ömer Tevfik Erten tarafından çekilen fotoğraflar,  bir fotoğraf kitabına ve kısa belgesel film dönüşmüştür. Sosyal farkındalık projesi ‘’Misafir*Hane’’  Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu tarafından desteklenmiştir. Eserleri Karşı Sanat (solo,2014), Mamut Art Project, Studio X İstanbul, Kuir Fest’te sergilenmiştir.

Kişisel deneyimlerini referans alan ‘’İstanbul’un Korkulukları’’, ‘’Yer Var Mı?’’, ‘’Misafir*Hane’’, ‘’Latif’’  projeleri ‘’ güvenli alan’’ sorunsalını ele alan çalışmalarıdır. Erten, şimdilerde yeni film projesi üzerinde çalışıyor ve Through The Window projesini kürate ediyor.

Dr. Defne Çizakça Hollanda ve Türkiyeli bir yazar ve editördür. Lisans ve lisans üstü eğitimini Belçika’da, Leuven Katolik Üniversitesinde, felsefe üzerine tamamladıktan sonra, doktorasını İskoçya’da Glasgow Universitesi Yaratıcı Yazarlık Bölümünden aldı.Bu alandaki pedagojik formasyonunu İskoçya’da Glasgow ve Edinburgh, Türkiye’de de Koç Universitesilerinde Yaratıcı Yazarlık, Karşılaştırmalı Edebiyat, Feminizm ve Ötekilik alanlarında dersler vererek pekiştirdi. Edinburgh ve Koç Üniversiteleri için tasarladığı dersleri ile “En Başarılı Hocalar,” listelerine girdi. Gebze Kadın Cezaevi ve Low Moss Hapishanelerinde atölyeler düzenledi. Mülteciler, üniversite çalışanları ve temizlik personeli ile masal çalışmaları yaptı, Buenos Aires’teki Walrus Kitabevinde yaratıcı yazın dersleri verdi. Hikayeleri İskoçya, İngiltere ve Amerika’da çeşitli dergi ve kitaplarda yayınlandı, İspanyolcaya çevrildi, Gillian Purvis ödülüne layık bulundu. Peri masalı dergisi “Unsettling Wonder”ın editörlüğünü yaptı. Glasgow Hunterian Müzesi ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Helene Wurlitzer Foundation’da “Writer in Residence,” Budapeşte’deki Central European ve Boston’daki Brandeis Üniversitelerinde “Scholar in Residence,” olarak görev aldı. Halen Brandeis Üniversitesinde çalışmakta, ve İstanbul’da yaşamaktadır.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page